شنبه, 17 خرداد 1399

مركز تحقيقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل

  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۲/۲۲ 
بازدید رئیس مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل از ایستگاه تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی مغان

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل از ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مغان بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز دکتر حسین کربلائی خیاوی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل به همراه روسای بخش‌های تحقیقاتی و مسئول ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مغان روز ‌شنبه 21 اردیبهشت‌ماه 1398 از آزمایشات غلات آبی، برنامه‌های تکثیری غلات، کلزا، چغندرقند، نخود و ادوات کشاورزی بازسازی شده در ایستگاه تحقیقاتی مرکز مغان بازدید کردند .

پس از بازدید دکتر کربلائی خیاوی در گفتگو با روابط عمومی مرکز با بیان اینکه تولید محصولات فناورانه جزو وظایف حاکمیتی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی است، اظهار داشت: ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مغان با تولید بذور غلات در طبقات مختلف در سطح 255 هکتار نقش اساسی در تأمین بذر کشور دارد.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل با بیان اینکه بذر به عنوان یکی از نهاده‌های بسیار مهم در فرایند تولید بوده و به عنوان یک تکنولوژی به حساب می‌آید، افزود: یکی از راه‌های مقابله با خشکسالی، شوری آب و خاک و مشکلاتی که در اقلیم نهفته است از طریق بذرهای اصلاح شده و استفاده از پتانسیل دانش ژنتیک و اصلاح نباتات برای مقابله با این چالش‌ها مقدور می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه معرفی هر رقم بذر جدید بین 8 تا 14 سال زمان می‌برد، گفت: تلاش می‌کنیم بذرهایی اصلاح و در اختیار کشاورزان قرار دهیم تا در شرایط سخت و مشکلاتی که همچون تنگناهای اقلیمی و آبی هست، بتوانند امنیت غذایی کشور را تضمین کنند و تولید کافی و پایدار داشته باشند.

دکتر کربلائی خیاوی در رابطه با آزمایشات کلزا با بیان اینکه به جز خودکفایی در تولید روغن مورد نیاز کشور، برای پایداری غلات رعایت تناوب زراعی با کشت دانه‌های روغنی ضروری است اظهار داشت: کشت دانه‌های روغنی در کشور هدف اصلی وزارت جهاد کشاورزی است و بالاترین میزان تولید دانه‌های روغنی در سطح کشور در استان اردبیل استحصال می‌شود .

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل بیان کرد: سیاست وزارت جهاد کشاورزی، افزایش کاشت دانه‌های روغنی برای بالا بردن امنیت غذایی کشور و برطرف کردن نیاز کشور است و نیل به خودکفایی در این محصول از اولویت‌های مهم وزارت جهاد کشاورزی است .

در ادامه محققانی که دارای طرح‌های تحقیقاتی بودند توضیحات کاملی در رابطه با اجرای پروژه‌ها و آزمایشات خود ارائه کردند. دکتر کربلائی خیاوی وضعیت آزمایشات، مزارع تکثیری غلات، کلزا و طرح‌های تحقیقاتی مرکز را مطلوب ارزیابی کرد و ضمن تشکر از تلاش همکاران، راهنمایی‌های لازم در خصوص هرچه بهتر شدن کیفیت اجرای پروژه‌ها را ارائه نمود. وی همچنین خواستار تلاش بیشتر جهت داشت به موقع غلات، پایش مستمر آفات و بیماری‌ها و حضور کارشناسان در مزرعه تحقیقاتی گردید .

رئیس مرکز همچنین در بازدید از ادوات کشاورزی بازسازی و تعمیر شده در ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مغان که به صورت اسقاط و بلااستفاده در آمده بودند از سرپرست و پرسنل ایستگاه تقدیر و تشکر کرد.

روابط عمومی و بین‌الملل مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل
منبع خبر
روابط عمومی و بین الملل مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل
امتیاز :  ۴/۵۲ |  مجموع :  ۲۱

برچسب ها