شنبه, 17 خرداد 1399

مركز تحقيقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل

  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۲/۲۳ 
دكتر حسین كربلائی خیاوی عملكرد مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در حوزه آموزش را تشریح كرد

مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در سال 1397 در حوزه آموزش بهره‌برداران بخش کشاورزی رتبه اول را در بین مراکز تابعه سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کسب کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل؛ دکتر حسین کربلائی خیاوی با اعلام این مطلب افزود: مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در حوزه آموزش‌ بهره‌برداران رتبه اول کشوری و آموزش کارکنان رتبه دوم را در بین مراکز تابعه سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کسب نمود.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل گفت: افزایش ارزش افزوده در بخش کشاورزی از طریق افزایش تولید سرانه‌ بهره‌برداران کشاورزی تأمین می‌شود و آموزش را باید عاملی تأثیرگذار در گسترش روش‌های پیشرفته‌ تولید و سودآور شدن واحدهای بهره‌برداری قلمداد کرد .

دکتر کربلائی خیاوی با بیان اینکه افزایش دانش بهره‌برداران کشاورزی و به‌کارگیری شیوه‌های نوین علمی در بخش کشاورزی از طریق ارائه آموزش‌های مهارتی امکان‌پذیر است، اظهار داشت: در سال 1397 در حوزه آموزش بهره‌برداران 631 دوره اجرا شده که در مجموع معادل 121311 نفر روز بوده است. در این زمینه مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در سال 1397 رتبه اول کشوری را در بین مراکز تحقیقاتی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کسب کرد.

وی به فعالیت حوزه معاونت آموزش در زمینهٔ آموزش ضمن خدمت کارکنان، آموزش بهره‌برداران کشاورزی، آموزش زنان روستایی، آموزش علمی کاربردی، آموزش مدیران، دوره‌های مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه ناجا و سپاه و دوره‌های ملی اجرا شده اشاره کرد و افزود: در رابطه با آموزش ضمن خدمت کارکنان 84 دوره معادل 17926 نفر روز اجرا شده است که مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در این زمینه در سال 1397 رتبه دوم کشوری را کسب کرده است.

دکتر کربلائی خیاوی بر اهمیت و ضرورت آموزش زنان روستایی و توانمندسازی آن‌ها به منظور تسریع در فرایند توسعه پایدار، ارتقاء توانمندی و دانش زنان روستایی در جهت افزایش بهره‌وری و بهبود کیفی تولیدات بخش کشاورزی به منظور تأمین امنیت غذایی تأکید کرد و افزود: در حوزه آموزش زنان روستایی 110 دوره آموزشی معادل 9430 نفر روز، در پردیس آموزش کشاورزی اردبیل اجرا شده است.

رئیس مرکز به برگزاری دوره آموزش‌های راهبردی مدیران جهاد کشاورزی منطقه شمال غرب کشور در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل اشاره کرد و ابزار داشت: دوره آموزش‌های راهبردی ویژه مدیران با حضور 90 نفر از مدیران جهاد کشاورزی استان‌های منطقه دو کشور شامل آذربایجان شرقی، اردبیل، آذربایجان غربی، زنجان، کرمانشاه و کردستان در پردیس آموزش کشاورزی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در سال 1397 برگزار شد.

دکتر کربلائی خیاوی با اشاره به تفاهم‌نامه همکاری ستاد کل نیروهای مسلح با وزارت جهاد کشاورزی در طرح مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح گفت: در راستای تحقق اهداف تفاهم‌نامه همکاری ستاد کل نیروهای مسلح با وزارت جهاد کشاورزی در طرح مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح، 3048 نفر از سربازان وظیفه ناجا و سپاه حضرت عباس (ع) در 40 دوره آموزشی معادل 12593 نفر روز در زمینه‌های زراعت، باغبانی، دامپروری، پرورش گیاهان دارویی، شیوه‌های نوین آبیاری و مهار آب‌های مرزی مهارت‌های لازم را در سال 1397 کسب کردند.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل با بیان این مطلب که این مرکز در اجرای دوره‌های آموزش عملی کارشناسان جدیدالاستخدام، در مقایسه با سایر مراکز پیشرو بوده است، بیان داشت: اولین پایلوت دوره آموزشی عملی برای 256 نفر از کارشناسان جدیدالاستخدام مدیریت‌های جهاد کشاورزی استان اردبیل و 89 نفر از کارشناسان آب و خاک از 13 استان کشور در  مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل به مدت 360 ساعت آموزش عملی و کاربردی برگزار شد. همچنین 100 نفر از اعضای هیأت علمی جدیدالانتصاب مؤسسات و مراکز تحقیقاتی کشور به منظور توانمندسازی و مهارت افزایی به مدت یک هفته در پردیس آموزش کشاورزی مغان آموزش‌های لازم را کسب نمودند که در حوزه آموزش ضمن خدمت کارکنان، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در سال 1396 حائز رتبه اول کشوری گردید.

وی در پایان افزود: در بخش آموزش کشاورزی تربیت نیروی انسانی ماهر، انتقال دانش و مهارت افزایی بهره‌برداران بخش کشاورزی جزو اهداف سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی است.

روابط عمومی و بین‌الملل مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل

منبع خبر
روابط عمومی و بین الملل مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل
امتیاز :  ۴/۵۳ |  مجموع :  ۱۷

برچسب ها