شنبه, 17 خرداد 1399

مركز تحقيقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل

  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۲/۲۴ 
در جلسه شورای فرهنگی مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل بر ضرورت غنی‌سازی برنامه‌های فرهنگی تأكید شد

یازدهمین جلسه شورای فرهنگی مرکز روز ‌دوشنبه 23 اردیبهشت‌ماه 1398 با حضور رئیس و اعضاء شورا در دفتر مدیریت مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل برگزار شد .

اولین جلسه شورای فرهنگی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در سال 1398 با حضور دکتر کربلائی خیاوی رئیس مرکز، حجت‌الاسلام دهقان مسئول نمایندگی حوزه ولی فقیه و معاونان و اعضای شورا دوشنبه 23 اردیبهشت در دفتر مدیریت برگزار شد .

دکتر کربلائی خیاوی با بیان اینکه باید تعریفی جامعی از فرهنگ ارائه گردد، اظهار داشت: فرهنگ مجموعه‌ای از باورها، ارزش‌ها و آداب و رسوم هر قوم است که به منظور پاسداشت آن تلاش‌های بسیاری صورت گرفته است و نشان دهنده معنای بسیار گسترده آن است .


وی افزود: فرهنگ عمومی هر جامعه، مجموعه ارزش‌ها و بایدها و نبایدهایی است که عموم مردم با آن سروکار دارند و زندگی اجتماعی روزمره افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد .

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در مورد اقدامات مورد نیاز برای بهبود فرهنگ عمومی یک جامعه، بیان داشت: با توجه به تعریف فرهنگ، ممکن است برخی از ارزش‌ها با تغییر مکان تغییر یابد، ولی ارزش‌هایی وجود دارند که مورد قبول اغلب جوامع هستند مثل فداکاری و ایثار .

وی ادامه داد: زمانی که در مورد فرهنگ عمومی صحبت می‌شود، ملاک زندگی اجتماعی یک قوم یا جامعه و باورهای آن‌ها در مورد فعالیت‌های اجتماعی است، بنابراین قبل از هر گونه برنامه‌ریزی باید فرهنگ بک جامعه را شناخت و در راستای ارتقا سطح آن باورها تلاش نمود.

دکتر کربلائی خیاوی با تأکید بر این مطلب که برنامه‌های فرهنگی باید به گونه‌ای طراحی شود که ضمن اثرگذاری بر دیدگاه و منش رفتاری مخاطبان، یادآور شد لازم است اصل مردم‌داری و رسیدگی به نیازهای معنوی همکاران از سوی شورای فرهنگی احیا و رعایت شود.

وی هم‌چنین با بیان این مطلب که ارزیابی امور فرهنگی نباید به سمت ارائه آمار و ارقام کمی سوق پیدا کند، کیفی سازی برنامه‌های فرهنگی متناسب با نیاز مخاطبان سازمانی را خواستار شد.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل با تأکید بر ضرورت تجلیل از مقام شهدا و ایثارگران از شورای فرهنگی خواست نسبت به ارتقای جایگاه فرزندان شهدا و ایثارگران برنامه ویژه ارائه دهند. دکتر کربلائی خیاوی هم‌چنین از نوسازی نمازخانه مرکز و زیباسازی مکان نمازگزاران خبر داد و ابراز امیدواری کرد در سایه همفکری و مشارکت بتوان شاهد تغییرات رو به رشد و نویدبخش در حوزه فعالیت‌های فرهنگی مرکز بود.

در ابتدای این جلسه حجت‌الاسلام دهقان مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در مرکز با ارائه گزارشی از عملکرد دفتر در سال گذشته، رئوس برنامه‌های سال 98 را درزمینهٔ توسعه و ترویج نماز، ترویج معارف قرآن، برگزاری دوره‌های معرفت افزایی ویژه اعضای هیأت علمی، برگزاری مراسم و مناسبت‌های ویژه، اردوهای فرهنگی آموزشی، تهیه و توزیع محصولات فرهنگی، تجلیل از خانواده‌های شهدا و ایثارگر مهم برشمرد و ابراز امیدواری کرد اجرای این برنامه‌ها بتواند درزمینهٔ توسعه فعالیت‌های فرهنگی و تعالی فرهنگ سازمانی مؤثر باشد .

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه با بیان این مطلب که فعالیت‌های فرهنگی هویتی اثرگذار در طول مدت زمان دارد یادآور شد همان‌طور که فعالیت‌های پژوهشی، گاهی 15 سال زمان لازم دارد تا به ثمر بنشیند امور فرهنگی نیز چنین ماهیتی دارد تا به مرور زمان منشأ تغییرات مثبت شود. وی با اشاره به ضرورت برنامه‌ریزی برای آشنایی با سیره اهل بیت علیهم اسلام، ظرفیت‌های بهره‌مندی از فضاها و امکانات سازمان در خدمت فرهنگ‌سازی و تعالی رفتار سازمانی را ضروری دانست.

حجت‌الاسلام دهقان با اشاره به موفقیت این دفتر در برگزاری دوره‌های آموزشی از جمله دوره معرفت افزایی، ابراز امیدواری کرد با همکاری و تعامل دو چندان کلیه همکاران و مدیران بتوان در سال جاری برنامه‌های پیش رو را در مناسبت‌ها و اعیاد مذهبی با شور و شکوه هر چه بیشتر برگزار کرد. در پایان این جلسه دفتر حوزه نمایندگی ولی فقیه که به تازگی تجهیز و نوسازی شده است توسط دکتر کربلائی خیاوی و حضور اعضای شورا افتتاح گردید.

روابط عمومی و بین‌الملل مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل


منبع خبر
روابط عمومی و بین الملل مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل
امتیاز :  ۴/۵۵ |  مجموع :  ۱۱

برچسب ها