شنبه, 17 خرداد 1399

مركز تحقيقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل

  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۲/۲۵ 
كاشت 15000 قلمه از كلن‌های پربازده صنوبر در ایستگاه تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی آلاروق اردبیل

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل دکتر حسین کربلائی خیاوی با اشاره به ضرورت و اهمیت کاشت صنوبر در اراضی مستعد استان با هدف جلوگیری از قاچاق چوب و بهره‌برداری بی‌رویه از سطح جنگل‌ها و نیز تأمین نیاز سلولزی کارخانه صنایع چوب استان افزود: بر اساس طرح ملی زراعت چوب در برنامه ششم توسعه (1400- 1396) مقرر است 75 هزار هکتار به سطوح صنوبر کاری کشور اضافه گردد. در این راستا بر اساس این برنامه و هماهنگی‌های انجام شده با موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور سهم سالانه تولید نهال استاندارد صنوبر در استان اردبیل 15000 اصله نهال تعیین شده است.


وی با اشاره به اینکه در سال 1397 نیز 5500 اصله نهال صنوبر اصلاح شده تولید شد که تعدادی از آن‌ها در اختیار بهره‌برداران و صنوبرکاران پیشرو منطقه قرار گرفت، افزود: زراعت چوب، راهی مطمئن و پایدار برای تأمین چوب مورد نیاز کشور است. استفاده بهینه از منابع آب در راستای توسعه پایدار، جلوگیري از ورود پساب‌ها به رودخانه‌ها و آلوده سازي منابع آبی و همچنین صرفه‌جویی در مصرف کود به جهت غنی بودن پساب‌ها از عناصر غذایی ماکرو و میکرو، می­ توان از آب­ های نامتعارف از قبیل پساب فاضلاب شهری و صنعتی جهت آبیاری قلمستان­ ها استفاده نمود.


رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل با بیان اینکه صنوبر به عنوان یکی از گونه­ های سریع الرشد و اقتصادی در میان درختان غیر مثمره کشور شناخته می‌شود و قابلیت بهره‌برداری در دوره‌های 5 الی 7 ساله را دارا است، بیان کرد: این درخت می‌تواند در مدت زمان کوتاهی نسبت به سایر درختان غیر مثمر به عنوان منبع تولید چوب و درآمد برای کشاورزان و بهره‌برداران محلی استان تلقی شود. صنوبرکاری و زراعت چوب در راستای ایجاد بادشکن برای مزارع، حفظ رطوبت خاک، تلطیف آب و هوا، ایجاد فضای سبز و تولید چوب در تأمین نیاز سلولزی کارخانه‌های صنایع چوب، نقش مهمی دارد .

دکتر کربلائی خیاوی افزود: حمایت‌های سرمایه‌ای دولت در قالب پرداخت تسهيلات بانكي براي زراعت چوب، وجود شرايط اقليمي بسيار مناسب، معرفي گونه‌های سريع الرشد صنوبر با طول دوره بهره‌برداری كمتر از 10 سال و ارائه مشوق‌ها از سوی دست‌اندرکاران امر منابع طبیعی می‌تواند در جذب علاقه‌مندان به امر پرورش این نوع از درختان و توسعه صنوبرکاری در استان تأثیرگذار باشد. با این حال به نظر می‌رسد استان اردبیل قابلیت بهره‌برداری اصولی و علمی از این نوع درختان را دارد، در این راستا برگزاری کلاس‌ها و آموزش‌های لازم جهت آشنایی از سودآوری بهینه اقتصادی این نوع درختان و نحوه پرورش می‌تواند مورد توجه قرار گیرد .

روابط عمومی و بین‌الملل مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل


منبع خبر
روابط عمومی و بین الملل مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل
امتیاز :  ۴/۶۰ |  مجموع :  ۵

برچسب ها