• سایت رهبری
  • سایت ریاست جمهوری
  • پایگاه اطلاع رسانی دولت
عنوان : ارقام ملی سیب‌زمینی ساوالان، خاوران و جاوید توسط محققان مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل معرفی شده است
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۰۳/۲۱ 
منبع خبر : روابط عمومی و بین الملل مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل

امتیاز :  ۴/۶۷ |  مجموع :  ۳

سه رقم ملی سیب‌زمینی ساوالان، خاوران و جاوید توسط محققان مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل معرفی شده است.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل با اعلام این خبر اظهار داشت: سالانه 20 تا 25 هزار هکتار از اراضی حاصلخیز استان اردبیل به کشت سیب‌زمینی اختصاص می‌یابد و 700 تا 800 هزار تن محصول سیب‌زمینی در این استان تولید می‌شود .


دکتر کربلائی خیاوی با اشاره به اهمیت زراعت این محصول استراتژیک در ایجاد اشتغال و درآمد و صادرات اظهار داشت: امروز کشاورزی بدون علم حرفی برای گفتن ندارد و اگر قرار باشد توسعه پایدار و امنیت غذایی محقق شود باید بتوانیم به روز باشیم و توانایی معرفی ارقام جدید، پر محصول و مقاوم به بیماری‌ها را داشته باشیم.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل با بیان اینکه زراعت سیب‌زمینی نقش تعیین کننده‌ای در اقتصاد استان اردبیل دارد و اساس تغییرات اقتصادی و حتی معیشتی مردم متأثر از تولید و عرضه این محصول استراتژیک بوده و به نوعی در جریان زندگی اقتصادی مردم دخالت دارد، اظهار داشت: در سال‌های اخیر با اعمال روش‌های مختلف به زراعی و معرفی ارقام جدید در این زمینه دستاوردهای خوبی به دست آمده است.

وی به دستاوردهای واحد تحقیقات سیب‌زمینی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل اشاره کرد و گفت: ارقام ساوالان، خاوران و جاوید به عنوان ارقام ملی سیب‌زمینی کشور که مقاوم به بیماری‌های ویروسی و فوزاریوم بوده و دارای 22 تا 26 درصد عملکرد بالاتر نسبت به ارقام محلی می‌باشند توسط محققان سیب‌زمینی مرکز اصلاح و معرفی شده‌اند.

دکتر کربلائی خیاوی تغییر آرایش کاشت در زراعت سیب‌زمینی را از دیگر دستاوردهای محققان مرکز برشمرد و ابراز داشت: کشت پائیزه سیب‌زمینی، تولید مینی تیوبر سیب‌زمینی با استفاده از سیستم هوا کشت، آبیاری به روش تیپ با آرایش کشت دو ردیف با یک نوار و سه ردیف با دو نوار تیپ بین آن‌ها و چهار ردیف همچنین تولید سیب‌زمینی بذری و خوراکی از طریق نشاکاری از جمله دستاوردهای محققان سیب‌زمینی مرکز است.

وی همچنین به ارقام در حال معرفی سیب‌زمینی اشاره کرد و افزود: ارقام KSG 31 ، KSG 48 ، KSG 82 و KSG 302 در سال جاری نام‌گذاری و در اختیار سیب‌زمینی‌کاران قرار خواهند گرفت.

روابط عمومی و بین‌الملل مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل
 


DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0