• سایت رهبری
  • سایت ریاست جمهوری
  • پایگاه اطلاع رسانی دولت
عنوان : مراسم افتتاح دوره آموزشی توانمندسازی اعضای هیأت علمی جدیدالورود سراسر كشور با حضور مدیران ستادی سازمان در مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل برگزار شد
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۲/۲۳ 
منبع خبر : روابط عمومی و بین الملل مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

مراسم افتتاح دوره  آموزش یک هفته ای توانمندسازی اعضای هیأت روز شنبه 22 اردیبهشت ماه 1397 با حضور دکتر پورحسین نماینده مردم شهرستان های پارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی، دکتر گل محمدی مدیرکل دفتر منابع انسانی و نوسازی اداری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، خانم دکتر قاسمی معاون دفتر برنامه ریزی اقتصادی، دکتر حسین کربلائی خیاوی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل، مهندس فرزین رئیس گروه برنامه ریزی و توانمندسازی نیروی انسانی، مهندس حیدری رئیس گروه بازنشستگی و خروج از خدمت سازمان تحقیقات و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی در پردیس آموزش مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل مرکز، ابتدا دکتر کربلائی خیاوی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل گزارشی از عملکرد مرکز و سیمای کشاورزی استان اردبیل را ارائه نمود.


دکتر کربلائی خیاوی اظهار داشت: تنوع اقلیمی، وجود شرکت های کشت و صنعت و دامپروری مغان و پارس، وجود دشت های حاصلخیز اردبیل، مشگین شهر و مغان، وجود 120 هزار بهره بردار کشاورزی، وجود بیش از 4 میلیون واحد دامی، تولید 4 درصد از محصولات کشاورزی کشور در استان، نقش 30 درصدی بخش کشاورزی در تولید ناخالص استان، نقش 40 درصدی بخش کشاورزی در جمعیت شاغل استان، تولید100 درصد چغندربذری و سورگوم بذری و تولید 90-80 درصد ذرت بذری کشور از قابلیت های بخش کشاورزی استان اردبیل است.

رئیس مرکز با بیان اینکه برنامه‌های توسعه بخش کشاورزی بر اساس افزایش بهره‌وری، تأمین امنیت غذایی و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بوده خاطر نشان کرد: استفاده از ارقام و بذور اصلاح شده، پربازده و مقاوم به آفات و بیماری‌ها، به کارگیری روش‌های به زراعی سازگار با تغییرات اقلیم، استفاده از نهاده‌های با کیفیت، توسعه سامانه‌های نوین آبیاری، توسعه مکانیزاسیون کشاورزی، اصلاح الگوی کشت و انتقال آخرین یافته‌های علمی و تحقیقاتی به مزارع از جمله اقداماتی است که برای افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی به انجام رسیده است.

دکتر کربلائی خیاوی افزود: این مرکز در حوزه‌های علوم زراعی و باغی، آب و خاک، گیاه‌پزشکی، فنی و مهندسی کشاورزی، علوم دامی، جنگل و مرتع، حفاظت خاک و آبخیزداری، باغبانی، تولید و تکثیر هسته‌های اولیه بذری، ارزیابی و نظارت بر تولید بذر و نهال، جمع‌آوری ذخایر ژنتیکی گیاهی و دامی، ترویج فناوری‌ها و یافته‌های تحقیقاتی جدید در بین کشاورزان، آموزش بهره‌برداران، آموزش ضمن خدمت کارکنان و آموزش‌های علمی کاربردی فعالیت دارد.

ایشان با اشاره به اینکه کشاورزی در کشور ما در حال انتقال از حالت سنتی به علمی است گفت: تغییر شرایط اقلیمی، بحران آب و خشکسالی چالش‌های مهم و پیش روی بخش کشاورزی است و مرکز تحقیقات استان برای بهبود بهره‌وری آب با ارائه الگوی مناسب کشت برای مناطق مختلف استان، کشت محصولات با نیاز آبی کمتر و استفاده از بذور متحمل به خشکی و شوری برنامه‌های مدونی در دست اجرا دارد.

دکتر پورحسین نماینده مردم شهرستان های بیله سوار و پارس آباد در مجلس شورای اسلامی سخنران بعدی این مراسم بود. وی به بحران پیش رو به خصوص بحران آب و اقداماتی که در مجلس شورای اسلامی صورت گرفته پرداخت و از اختصاص حدود یک میلیارد دلار برای مهار آب های مرزی از منابع صندوق ملی خبر داد.

دکتر پورحسین در رابطه با فناوری های نوین و استفاده آن در بخش کشاورزی بیان نمود: به کارگیری فناوری های نوین در بخش کشاورزی منجر به مدیریت هوشمند اراضی کشاورزی می شود که کاهش مصرف آب و انرژی را به دنبال خواهد داشت.

در ادامه دکتر گل محمدی مدیر کل دفتر منابع انسانی و نوسازی اداری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اظهار داشت: این دوره ها جهت آشنایی اعضای هیأت علمی جدیدالورود با وظایف حاکمیتی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برگزار می شوند که در دو بخش دوره های عمومی و تخصصی جهت توانمندسازی اعضای هیأت علمی اجرا می گردند.

مدیر کل دفتر منابع انسانی و نوسازی اداری سازمان تصریح کرد: آشنایی با قوانین و مقررات، دوره های معرفت افزایی، دوره های آشنایی با ساختارها و زیرساخت های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و دوره های تخصصی به مدت 90 روز در موسسات و مراکز تحقیقاتی انجام خواهد گرفت.    

دکتر گل محمدی در پایان با اشاره به این که منطقه مغان یکی از قطب های کشاورزی کشور محسوب می شود جهت برگزاری این دوره انتخاب شده است تا اعضای هیأت علمی جدید با عرصه های اجرایی آشنا شوند و بر اساس نیاز های بخش کشاورزی طرح های تحقیقاتی اجرا نمایند.

روابط عمومی و بین الملل مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیلDOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0