شنبه, 10 خرداد 1399

مركز تحقيقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل

  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۴/۱۹ 
برگزاری برنامه روز مزرعه باغبانی و دانه‌های روغنی در ایستگاه تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی مشكین‌شهر

برنامه روز مزرعه باغبانی و دانه‌های روغنی با حضور مراکز خدمات تابعه مشکین‌شهر در ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مشکین‌شهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل برنامه روز مزرعه تحقیقاتی با حضور تعداد کثیری از مددکاران ترویجی، کارشناسان، محققان و دامداران پیشرو روز دوشنبه 17 تیرماه 1398 در ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مشکین‌شهر برگزار شد .

در این برنامه مهندس گنجه رئیس ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مشکین‌شهر درباره نقش مؤثر برنامه‌های روز مزرعه در انتقال یافته‌های تحقیقاتی مطالبی بیان کرد .

محققان ایستگاه آقایان مهندس معصومی، پیرایش و سیف امیری نتایج پروژه‌ها و طرح‌های تحقیقاتی اجرا شده را تشریح نمودند. مهندس سیف امیری محقق دانه‌های روغنی در ارتباط با دانه روغنی کلزا، اهمیت کشت و تولید آن و راهکارهای موفقیت در زراعت این محصول با توجه به یافته‌های جدید مطالبی بیان کرد. وی علاوه بر اطلاع و رعایت مسائل فنی و زراعی، ارتباط صمیمانه کارشناسان، مروجان و محققین با کشاورزان و تولیدکنندگان را از مهمترین عوامل توسعه کشت کلزا برشمرد و گفت: مناطق سرد استان اردبیل به علت شرایط آب و هوایی ویژه و خاک‌های حاصلخیز و غنی همچنین دیمزارهای وسیع پتانسیل خوبی برای تولید کلزا دارند اما قدم اول در این مسیر ارتباط مناسب چرخه تولید و همراهی تولیدکنندگان است. وی اجرای کشت نشایی کلزا را به صورت پایلوت و به‌طور همزمان با 11 نقطه کشور را از دیگر برنامه‌های اولویت‌دار تحقیقی ترویجی و اجرایی یادآور شد و مزایای کشت نشایی را صرفه‌جویی در مصرف آب، گریز از سرما و سرمازدگی اول فصل در مناطق سرد، برداشت زودهنگام محصول و آزاد سازی زمین، کاهش هزینه‌های تولید و در نهایت افزایش عملکرد ذکر کرد.

روابط عمومی و بین‌الملل مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیلمنبع خبر
روابط عمومی و بین الملل مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل
امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها