سه‌شنبه, 29 مهر 1399

مركز تحقيقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل

  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۲/۲۷ 
بازدید رئیس مؤسسه تحقیقات گیاه‌پزشكی كشور از مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل

به گزارش روابط عمومی مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل روز چهارشنبه 23 اردیبهشت‌ماه سال جاری، دکتر حسین جعفری رئیس مؤسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور، دکتر اقنوم رئیس مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی و دکتر طاهری از مؤسسه خاک و آب کشور از آزمایشات غلات، دانه‌های روغنی، مزرعه الگویی 25 هکتاری و مزارع پرورشی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل بازدید کردند.

در این بازدید که با حضور دکتر حسین جعفری رئیس مؤسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور، دکتر اقنوم رئیس مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی، دکتر کربلائی خیاوی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل، مهندس کمال شهبازی عضو هیأت علمی و محقق غلات آبی گرمسیری، دکتر شریفی، رئیس بخش تحقیقات گیاه‌پزشکی، محققان و پژوهشگران مرکز برگزار شد، ابتدا دکتر کربلائی خیاوی در سخنانی ضمن خوش‌آمدگویی به حاضران، خلاصه‌ای از عملکرد، ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و دستاوردهای ارزشمند پژوهشی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل را ارائه نمود و اظهار داشت: در سال جاری 287 هزار هکتار گندم آبی و دیم در استان اردبیل کشت شده است که 52 هزار هکتار آن آبی و 235 هزار هکتار دیم است. همچنین حدود 102 هزار هکتار جو آبی و دیم کشت شده که 25 هزار هکتار آن آبی و مابقی دیم می‌باشد.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل با بیان اینکه تولید و معرفی ارقام اصلاح‌شده محصولات زراعی در راستای افزایش عملکرد و تولید محصولات مختلف و افزایش ضریب امنیت غذایی، خود اتکایی و کاهش وابستگی انجام می‌شود، تصریح کرد: یکی از اصول مهم در تحقق این امر، استفاده از نهاده‌های مرغوب در روند تولید به ویژه بذر مناسب و گواهی شده است و افزایش تولید از طریق افزایش بهره‌وری از سیاست‌ها و اولویت‌های اصلی وزارت جهاد کشاورزی است.

دکتر کربلائی خیاوی بیان داشت: با وجود کاهش سطح زیر کشت، با افزایش بهره‌وری و عملکرد و به کارگیری فناوری‌های نوین، بذور گواهی شده و استاندارد و نهاده‌های با کیفیت شاهد پایداری تولید گندم در سال‌های اخیر هستیم.

وی مقاومت به بیماری‌ها، گرما، سرما و کم آبی و افزایش محصول بالا را از ویژگی‌های ارقام معرفی شده برشمرد و افزود: ارقام معرفی شده در مقایسه با رقم‌های بومی و موجود در کشور 25 تا 30 درصد افزایش تولید دارند. قطعاٌ ورود این ارقام به عرصه‌های کشاورزی کشور، در جهت خودکفایی و کاهش وابستگی محصولات کشاورزی بسیار مؤثر خواهد بود.

مهندس کمال شهبازی محقق غلات در این بازدید در رابطه با طرح‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی آبی شامل نسل‌های در حال تفکیک، آزمایشات بین‌المللی، آزمایشات مقدماتی، سازگاری، پیشرفته عملکرد، به نژادی، به زراعی و بیماری‌ها توضیحاتی ارائه کرد.

در پایان این بازدید دکتر جعفری رئیس مؤسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور در گفتگو با روابط عمومی مرکز در خصوص بازدید از مزارع و آزمایشات این مرکز گفت: منطقه مغان به دلیل تنوع زیاد محصولات کشاورزی و شرایط خاص آب و هوایی، خاک مطلوب و آب فراوان یکی از قطب‌های مهم تولید کشاورزی در کشور است. بحث آفات و بیماری‌ها در این منطقه از دغدغه‌های مهم مؤسسه و همکاران ما در استان است که امیدواریم با تقویت این بخش پوشش مناسبی را در این استان داشته باشیم. در این سفر از طرح‌های غلات و آزمایشگاه‌های همکاران در ایستگاه تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مغان بازدید به عمل آمد که کیفیت آزمایشات و طرح‌های انجام شده بسیار مطلوب بود، همچنین از مزارع بذور پرورشی و تکثیری گندم و جو بازدید شد که مراحل کشت و داشت بسیار دقیق انجام شده بود. در این راستا از زحمات آقای دکتر کربلائی خیاوی رئیس مرکز و سایر همکاران بابت عملکرد مطلوب و زحماتشان تشکر و قدردانی می‌گردد. امید است نتایج تحقیقات انجام شده در این مرکز منجر به دستاوردهای بزرگی در زمینه گیاه‌پزشکی کشور گردد.

 

منبع خبر
روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل
امتیاز :  ۵/۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها