سه‌شنبه, 29 مهر 1399

مركز تحقيقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل

  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۲/۲۸ 
شركت محققین معین مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در جلسه نظام نوین ترویج با موضوع مبارزه با علف هرز در مزارع گندم دیم منطقه

به گزارش روابط عمومی مرکز در راستای اجرای برنامه نظام نوین ترویج، اولین جلسه ماهانه محقق معین مرکز خدمات جهاد کشاورزی انگوت با حضور دکتر جبرائیل تقی نژاد از بخش تحقیقات فنی و مهندسی و دکتر شریفی از بخش تحقیقات گیاه‌پزشکی مرکز، مدیر ترویج کشاورزی شهرستان به همراه مدیر مرکز خدمات جهاد کشاورزی انگوت از توابع مدیریت جهاد کشاورزی گرمی و جمعی از کارشناسان و مروجان پهنه روز شنبه 27 اردیبهشت‌ماه تشکیل شد. در این جلسه ضمن بررسی مسائل و مشکلات موجود در پهنه امکان و نحوه مدیریت شیمیایی علف‌های هرز گندم به ویژه استفاده از پهباد سمپاش (کوادکوپتر) مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ادامه با حضور در مزارع گندم دیم و انجام عملیات سمپاشی در مزرعه الگویی کشت مستقیم با رقم جدید گندم دیم معرفی شده از طرف مرکز تحقیقات کشاورزی استان (آفتاب) و سازگاری مناسب این رقم، وضعیت مطلوب موجود و پیش‌بینی عملکرد بیشتر نسبت به سایر ارقام محلی را نوید دارد. با توجه به اینکه در مزارع دیم اولویت اول حفظ رطوبت و جلوگیری از تنش در گیاه است لذا با توجه به بارندگی‌های مؤثر اخیر و حجم زیاد علف‌های هرز باریک برگ و پهن‌برگ با توصیه دکتر شریفی از بخش تحقیقات گیاه‌پزشکی مرکز نسبت به سمپاشی مزارع تأکید شد. در پایان به سایر سؤالات مطرح شده از طرف کارشناسان پهنه توسط محقق مکانیزاسیون کشاورزی مرکز راهکارهای لازم و فنی ارائه گردید.

منبع خبر
روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل
امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها