شنبه, 10 آبان 1399

مركز تحقيقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل

  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۷/۲۰ 
معرفی ارقام آلبالو جهت مقابله با سرمای دیررس بهاره در منطقه مشگین شهر توسط محققین مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل شهرستان مشگين شهر يکی از مهمترین مناطق ميوه خيز استان اردبيل بوده و سطح زیر کشت باغات این شهرستان حدود 15 هزار هکتار است.

با توجه به شرایط اقلیمی منطقه، در اکثر سال‌ها سرمای دیررس بهاره خسارت جبران ناپذیری به محصولات سردرختی بخصوص درختان هسته‌دار زود گل مانند هلو، شلیل، آلو و زردآلو وارد می‌کند به طوری که در 10 سال اخیر خسارت سرمای دیررس بهاره به محصولات سردرختی این شهرستان حدود دو هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

به منظور تغيير الگوي كشت و جايگزيني تدريجي درختان هسته‌دار زود گل با ارقام آلبالو و گيلاس که به طور ژنتیکی حدود 15 روز دیرتر از سایر درختان هسته‌دار شکوفه‌هایشان باز می‌شوند پروژه‌ای تحت عنوان «بررسي سازگاري ارقام آلبالوهاي ايراني و خارجي در شرايط اقليمي مشگين شهر» توسط مهندس عادل پیرایش اجرا گردید.

نتايج حاصل از این تحقیق نشان داد كه ژنوتیپ های Kb59 و Kb52 و ارقام بوترمو، سيگاني نسبت به رقم محلی بسیار دیر گل بوده و در برابر سرمای دیررس بهاره مقاومت خوبی نشان دادند. ضمن اینکه ژنوتیپ Kb59 و رقم بوترمو دارای میوه‌های درشت و با کیفیت عالی بوده و به عنوان زودرس‌ترین ارقام به صورت میوه نوبرانه با قیمت بسیار مناسب وارد بازار می‌شوند؛ بنابراین توصیه می شود باغداران منطقه جهت کاهش خسارت سرمای دیررس بهاره، به جای ارقام درختان میوه هسته‌دار زود گل، از ارقام آلبالوی بوترمو، سیگانی و ژنوتیپ Kb59 که دارای میوه‌های با کیفیت عالی، دیر گل و زودرس هستند در توسعه سطح زیر کشت باغات استفاده نمایند.

منبع خبر
روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل
امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها