Friday, July 1, 2022
  • Date : Wed Jun 22, 2022
بازدید رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان اردبیل و هیئت همراه از ایستگاه تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی مغان

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل مهندس تقی زاده رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان اردبیل به همراه  مدیران ستادی این سازمان، سه‌شنبه 31 خردادماه سال جاری از مزارع تحقیقاتی غلات، آزمایشات ذرت، پنبه، چغندرقند و عملیات برداشت غلات در ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مغان بازدید كردند.

در این بازدید دکتر کمال شهبازی سرپرست مرکز با معرفی  اجمالی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل، از این ایستگاه به عنوان یک ایستگاه مهم و مادر یاد کرد که طرح‌ها و پروژه‌های مشترکی با بسیاری از موسسه‌های تحقیقاتی دارد و در روند معرفی ارقام زراعی نقش کلیدی ایفا می‌نماید. وی مطالبی در خصوص نحوه اجرای طرح‌های تحقیقاتی و پروسه معرفی ارقام زراعی ارائه کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در این بازدید در مصاحبه با خبرنگار صدا وسیمای شبکه استانی سبلان گفت: مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل به ویژه ایستگاه تحقیقاتی مغان از مراکز تحقیقاتی مهم و به نام کشور به شمار می‌رود که با دارا بودن اعضای هیأت علمی و کارشناسان خبره توانسته است کارهای بزرگی در بخش کشاورزی کشور انجام دهد.

مهندس تقی زاده با بیان اینکه این مرکز سالانه با معرفی ارقام زراعی و باغی در خدمت جامعه کشاورزی است، افزود: معرفی این ارقام به جامعه کشاورزی موجب توسعه، رونق و رشد کشاورزی منطقه شده و باعث افزایش راندمان تولید و افزایش کمی و کیفی محصولات کشاورزی می‌شود و از مهمترین مراکز توسعه بذر کشور و ارقام جدید است.

همچنین دکتر کمال شهبازی سرپرست مرکز در گفتگو با خبرنگار صدا و سیما با شاره به نام‌گذاری سال 1401 به نام «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» گفت: در زمینه تولید بذور استراتژیک گندم، جو و دانه‌های روغنی اقدامات مؤثر و مفیدی صورت گرفته است.

 سرپرست مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل با بیان این مطلب که استان اردبیل در خصوص تأمین هسته‌های اولیه بذری فعالیت گسترده‌ای دارد، بیان داشت : مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در حوزه تولید محصولات فناورانه با تأکید بر تولید هسته‌های اولیه بذر محصولات کشاورزی، موفق به تولید ۱۱ تن از کل ۸۰ تن بذر پرورشی یک در کشور شده است؛ همچنین از ۸۰۰ تن بذر پرورشی دو تولید شده در کشور ۱۷۶ تن آن به همت محققان این مرکز در استان اردبیل تولید شده است.

وی گفت: استان اردبیل دارای دو اقلیم سرد و گرم و مرطوب است که ارقام مورد نیاز برای هر دو اقلیم پس از طی مراحل معرفی و آزادسازی شده و از طریق شبکه ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان در اختیار زارعین قرار می‌گیرد. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در پایان بازدید از مزارع ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مغان، از مدیریت و همه  فعالین عرصه تحقیقاتی این مرکز قدردانی کرد. 


news source
روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل
Average :  0 |  Submitted :  0

Tags