جمعه, 10 تير 1401

مركز تحقيقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل (مغان)

  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۳/۲۹ 
بازدید رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان اردبیل از ایستگاه تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی آلاروق اردبیل

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل مهندس تقی زاده رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان اردبیل به همراه  مهندس شهریار معاون بهبود تولیدات گیاهی این سازمان، شنبه 28 خردادماه سال جاری از مزارع تحقیقاتی غلات و سیب‌زمینی و حبوبات و سایر بخش‌ها و واحدهای تحقیقاتی ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی اردبیل بازدید كردند.

در این بازدید دکتر جهانی مشاور تحقیقاتی رئیس سازمان و رئیس ایستگاه آلاروق اردبیل با معرفی  اجمالی از مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل، از این ایستگاه به عنوان یک ایستگاه مهم و مادر یاد کرد که طرح‌ها و پروژه‌های مشترکی با بسیاری از موسسه‌های تحقیقاتی دارد و در روند معرفی ارقام زراعی نقش کلیدی ایفا می‌نماید.

وی افزود: مرکز تحقیقات استان تا کنون در معرفی بیش از 70 رقم اصلاح شده مشارکت داشته و آن‌ها را در اختیار جامعه کشاورزی منطقه و استان قرار داده است.  

رئیس ایستگاه اضافه کرد: با وجود مشکلات و چالش‌های متعدد، روند رشد و افزایش عملکرد ارقام گندم آبی و دیم معرفی شده از طرف محققان، از نظر ژنتیکی قابل توجه بوده و امیدواریم این ارقام هرچه سریع‌تر به دست زارعان و کشاورزان برسد.

 هریک از محققان حاضر در تخصص خود از جمله به نحوه و چرخه بذر و کیفیت بذور تولید شده اشاره کرده و ارقام اصلاح شده را مناسب به شرایط اقلیمی از نظر خشکی و سرما و بیماری‌ها دانستند که بیشتر ارقام معرفی شده  در شرایط زارعین مطلوب و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در این بازدید با اذعان به اهمیت غیر قابل انکار فعالیت‌های مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان، سهم تحقیقات را در تولید ملی و ارزش کارهای پژوهشی را مهم دانسته و با اشاره به نام‌گذاری امسال از طرف مقام معظم رهبری به سال دانش بنیان از همه محققان و پژوهشگران و کارکنان بخش تحقیقات به خاطر این همه تنوع در کارها و فناوری‌های نو و قابل عرضه به بخش تولید و بهره‌برداران قدردانی کرد.

وی بازدید این روز و مشاهده فعالیت‌های تحقیقاتی را نشاط آور توصیف و خواستار تعامل بیشتر معاونت‌های اجرائی و بخش‌های تخصصی بخصوص ترویج سازمان با این بخش شدند.

 مهندس تقی زاده در پایان بازدید از مزارع ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آلاروق اردبیل، از همه  فعالین عرصه تحقیقاتی این مرکز قدردانی کرد و اظهار داشت که  برای حمایت از پروژه‌ها و طرح‌ها در بخش تحقیقات و ارتقای میزان نفوذ و رسوخ دانش کشاورزی در عرصه‌های تولیدی و مزارع کشاورزان از هیچ تلاشی دریغ نخواهند کرد.

منبع خبر
روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل
امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها